Młodzieżowcy mocni w krajowej rywalizacji

Z udziałem ponad 420 zawodniczek i zawodników, na jeziorze Maltańskim w Poznaniu odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Polski młodzików. Wśród młodzieżowców dobrze wypadli wioślarze z wielkopolskich klubów, którzy wywalczyli sporo medali: 3 złote, 6 srebrnych i 3 brązowe.
Świetnie spisał się Mateusz Świętek (KW-04 Poznań), który wygrał rywalizację w jedynkachi. Świętek wraz z klubowym kolegą Dawidem Pieniakiem zostali także mistrzami Polski w dwójkach podwójnych, z przewagą 0;62 sek. nad osadą Lotto Bydgostii. Z kolei Świętek z Pieniakiem oraz Jan Janasik i Damian Rewers wywalczyli srebrny medal dla KW-04 w czwórkach podwójnych. Poznaniacy ulegli bydgoszczanom. Warto dodać, że z młodzieżowcami ścigała się reprezentacyjna czwórka seniorów, przygotowująca się do tegorocznych mistrzostw świata w Sarasota na Florydzie. Seniorzy wygrali, a w składzie tej osady płynęli Wiktor Chabel (Posnania RBW) i Adam Wicenciak (KW-04 Poznań). W tej konkurencji brązowy medal zdobyła jeszcze osada Posnanii RBW: Patryk Gumny, Gustaw Stachowski, Jędrzej Staniewicz, Jakub Niełacny.
Złoty medal w jedynkach wagi lekkiej wywalczyła z kolei siostra bliźniaczka Mateusza Świętka – Magdalena (KW-04) (na zdjęciu w środku oraz trener M. Rewers). Jakby tego było mało, Magda Świętek z powodzeniem startowała też w jedynkach wagi normalnej i tutaj zdobyła srebrny medal. Za nią finiszowała Anna Majek (Posnania RBW).
Niewiele zabrakło, aby kobieca dwójka podwójna Posnanii RBW Karolina Zawada i Anna Majek stanęły na najwyższym stopniu podium. Poznanianki wywalczyły srebrny medal, a do rywalek z Krakowa straciły zaledwie 0;23 sek! Zawada wraz z inną koleżanką klubową Patrycją Sadowską zdobyła jeszcze srebrny medal w konkurencji dwójek bez sterniczki.
Na drugiej pozycji zakończyli rywalizację w dwójkach podwójnych wagi lekkiej Bartosz Bednarek, Michał Suszka (Posnania RBW), którzy do zwycięskiej osady z Gdańska stracili 0;89 sek. Wspomniany Michał Suszka wywalczył tez medal indywidualnie – brązowy w jedynkach wagi lekkiej.
Z kolei zawodnicy KTW Kalisz: Jakub Aleksandrowicz i Jakub Bartkowiak, startujący w osadzie czwórki ze sternikiem z kolegami z PTW Płock (Piotr Witkowski, Jakub Opasiński, Bartłomiej Donarski), zdobyli dla swojego klubu srebrny medal.
W klasyfikacji klubowej młodzieżowych mistrzostw Polski najlepsza okazała się ekipa Lotto Bydgostii (327 pkt.), trzecie miejsce zajęła Posnania RBW (169), a piąte – KW-04 Poznań (143).
W mistrzostwach Polski młodzików Wielkopolanie zdobyli trzy medale: jeden złoty i dwa srebrne. Mistrzami kraju zostali: Dawid Pankowski i Tomasz Zawada (Posnania RBW) w dwójkach podwójnych. Natomiast srebrne medale wywalczyli: Adrianna Mermela (KW-04) w jedynkach dziewcząt oraz osada czwórki podwójnej ze sterniczką UKS Dwójka Kórnik: Aleksandra Pawłowicz, Hanna Śmigielska, Nina Sołowiej, Daria Nolberczak, Katarzyna Migdalska.