Posnania RBW

Historia klubu

Klub Sportowy Posnania został założony w maju 1907 roku przez grupę polskiej młodzieży. Początkowo jako klub piłkarski występował pod nazwą Normania. Pierwszym prezesem był Stanisław Pilaczyński, a jednym z najbardziej aktywnych inicjatorów powstania Klubu był Piotr Pacierzyński.

W roku 1912 klub zmienił nazwę na Posnania i przyjął biało-czerwone barwy, a znaczek klubowy nawiązywał do herbu miasta Poznania. Po II wojnie światowej, już od 24 maja 1945 roku, wznowiono działalność klubu. Niestety brak własnych obiektów nie pozwolił na rozwinięcie działalności i po reorganizacji sportu w 1949 roku nastąpił upadek znaczenia Posnanii na sportowej mapie Polski.

Sekcja wioślarska Posnanii powstała w styczniu 1956 roku. Inicjatorami powołania sekcji byli: Mieczysław Tuliszka, Roger Verey oraz Tadeusz Czerwiński. Pierwszym szkoleniowcem był Mieczysław Tuliszka. W 1959 roku oddano do użytku przystań sportów wodnych nad Wartą, z ktorej korzystali nie tylko wioślarze, ale też kajakarze oraz motorowodniacy. Dobre warunki do uprawiania dyscypliny sprawiły, że wioślarze Posnanii w kolejnych latach stali się czołowymi zawodnikami naszego kraju. Kolejny przełom nastąpił po 1989 roku, kiedy Posnania stała się jednostką samodzielną, działajacą ze środków wypracowanych przez siebie oraz zadan zleconych administracji państwowej i samorządowej. Od maja 2006 roku sekcja wioślarska nosi nazwę Posnania RBW. Właściciel firmy RBW Paweł Szczepaniak (były wioślarz) jest prezesem sekcji do dzisiaj. Od pewnego czasu trwa modernizacja przystani wodnej nad Wartą.

Trenerskimi weteranami Posnanii są obecnie Przemysław i Mariola Abrahamczykowie, wychowawcy wielu pokoleń zawodniczek i zawodników. W ostatnich latach znakomite wyniki osiąga trener Maciej Hoffmann. Wioślarze Posnanii startowali z powoedzeniem w narodowych barwach w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy we wszystkich kategoriach wiekowych. W igrzyskach wzięły udział panie: Bogusława Kozłowska-Tomasiak, Mariola Abrahamczyk, Ilona Mokronowska, Elżbieta Kuncewicz i Magdalena Kemnitz. Trudno policzyć medale, jakie wywalczyli wioślarze Posnanii na akwenach międzynarodowych i krajowych, ale jest ich ponad dwieście.


Dane kontaktowe

POSNANIA
ul. Wioślarska 72
61-136 Poznań
tel. 61 877 05 85
http://www.posnania-rbw.pl/