14 medali w konkurencjach olimpijskich zdobyli polscy wioślarze na najważniejszych zawodach sportowych w tym roku – w weekend na poznańskiej Malcie odbyła się kursokonferencja Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W tym roku wszystkie prelekcje były publiczne, więc przebieg konferencji można było na bieżąco śledzić w internecie.
Konferencję rozpoczął Piotr Basta, wiceprezes ds sportowych PZTW, podsumowaniem startów reprezentacji Polski w mijającym roku. Na 14 zdobytych medali podczas najważniejszych imprez sportowych tego sezonu, dwa wywalczyli seniorzy, a 12 młodzieżowcy i juniorzy. Najważniejszym sportowym momentem tego roku były igrzyska olimpijskie w Paryżu, skąd Polska osada, czwórka podwójna w składzie Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup pod wodzą trenera Aleksandra Wojciechowskiego przywiozła brązowy medal. Ta sama osada w kwietniu podczas Mistrzostw Europy w Szeged, również sięgnęła po brąz.
Z pozostałych dwunastu medali dziesięć wywalczyli młodzieżowcy, trzy podczas Mistrzostw Świata U23 w Kanadzie, a siedem podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Turcji. Ostatnie dwa medale zdobyli polscy juniorzy podczas mistrzostw Europy w Kruszwicy.
Piotr Basta PZTW : „Wystawiliśmy tam dużą reprezentację i nie było powodu do tego, abyśmy musieli się za kogokolwiek wstydzić. To była fantastyczna grupa ludzi, którzy dobrze czuli się ze sobą, aż miło było na to patrzeć. Zdobyliśmy dwa medale w koronnych konkurencjach, które ostatnimi czasy nas rozpieszczają, czyli w czwórkach podwójnych. Ta młodzież nadal się rozwija, nie był to przypadkowy wynik, szczególnie biorąc pod uwagę to, że w osadach medalowych byli bardzo młodzi ludzie.”
Michał Jeliński podsumował trzeci sezon ogólnopolskiego programu „Młode Polskie Wiosła” finansowanego ze środków MSiT. W tym roku dofinansowanie w ramach programu wyniosło 2,5 mln złotych, z czego ponad 1,5 mln zł przeznaczono na zakup sprzętu sportowego.
Michał Jeliński PZTW: „W tym roku udało się zorganizować zakup sprzętu, w tym 30 łódek, czwórek podwójnych, oraz po 4 pary wioseł dla każdego klubu, który prowadził zajęcia dla młodych wioślarzy od początku roku. W 2025 roku planowane jest dalsze tworzenie nowych miejsc do wiosłowania, zwiększenie liczby trenerów oraz organizacja imprez sportowych, obozów i campów.”
W programie konferencji znalazły się również wykłady poruszające najbardziej aktualne tematy dotyczące przygotowań planów treningowych, budowania umiejętności trenerskich czy unikania kontuzji i przeciążeń w sporcie dzieci i młodzieży.
Drugi dzień kursokonferencji zakończyła uroczystość wręczenia nagrody Trener Roku Aleksandrowi Wojciechowskiemu. Wybitny szkoleniowiec z Poznania nagrodę tę otrzymał kolejny raz, w tym roku za osiągnięcia prowadzonej przez siebie czwórki podwójnej, brązowych medalistów igrzysk olimpijskich w Paryżu. Nagroda ta ma na celu wyróżnienie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i sukcesów polskiego wioślarstwa, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Wykłady, które miały miejsce na kursokonferencji dostępne są w internecie :
Tu link do programu:
https://www.pztw.pl/files/Kursokonferencja_29-30.11.pdf