ENEA DŁUGODYSTANSOWE MISTRZOSTWA POLSKI 2024 W WIOŚLARSTWIE Rzeka Warta Czapury – Poznań

Długodystansowe Mistrzostwa Polski na Warcie odbyły się już po raz drugi z rzędu. Tym razem na start zgłosiło się 195 zawodników i zawodniczek z ponad 20 klubów.  W regatach udział wzięli juniorzy, seniorzy oraz mastersi. Zawodnicy wystartowali w Czapurach mając do przepłynięcia dystans 8 km.

Paweł Szczepaniak, Fundacja Wielopolski Sport: „Bardzo nam zależało na tym, aby po covidovej przerwie wznowić mistrzostwa Polski na długim dystansie właśnie na Warcie, osobiście o to zabiegałem. 8 km to dystans bardzo wymagający, testuje więc dobrze wytrzymałość zawodników, którzy obecnie trenują głównie na torze Malta.”

Dla wioślarzy z poznańskich klubów zawody te okazały się szczególnie udane. W jedynkach juniorów drugie miejsce zdobył Wojciech Kalinowski z Polonii Poznań. Czwórki podwójne juniorek i juniorek młodszych zdominowały osady Posnanii RBW, zagarniając wszystkie trzy pierwsze miejsca. Wygrała osada w składzie Zuzanna Ratuszna, Magdalena Chrobocińska, Maja Rybak, Marharyta Holub. Wśród juniorek w kategorii dwójek podwójnych zwyciężyła osada KW 04, w składzie Marcelina Szkudlarczyk, Emily Grześkowiak. W kategorii czwórek podwójnych juniorów i juniorów młodszych dwa pierwsze miejsca należały również do zawodników Posnanii. Pierwsze miejsce zajęli Igor Jaworski, Mateusz Wojciechowski, Aleks Narożny i Filip Maćkowiak. A w kategorii dwójek podwójnych juniorów, drugie miejsce zapewniła sobie osada z KW 04, Paweł Mikołajczak, Bogusz Stacherski.

W seniorskich dwójkach podwójnych męskich na drugim miejscu przypłynęli Grzegorz Hofmann i Dmytro Kulik z KW 04. Na peruarze osada AZS AWF Poznań w składzie Krzysztof Jagodziński, Franciszek Zapart przypłynęła na pierwszym miejscu, przed osadami z KTW Kalisz. Czwórka podwójna pań z Posnanii RBW, Barbara Jęchorek, Zofia Śmigielska, Wiktora Ścibor, Patrycja Chojnicka, uzyskała 6 s przewagi nad drugą  na mecie osadą z BKW Bydgoszcz. W kategorii jedynek kobiet zdecydowanie triumfowała Jessica Sobocińska, również z Posnanii RBW.

W kategorii dwójek podwójnych masters pierwsze miejsce zajęli Mariusz Mikołajczak i Tomasz Majchrzak z KW 04, a w  kategorii dwójek podwójnych pań triumfowały Larysa Szczepaniak płynąca z Anettą Ogińską.