Pięć medali dla Polski w Pucharze Świata w Varese

Pięć medali (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe) wywalczyły polskie osady podczas zawodów Pucharu Świata w wioślarstwie, jakie w miniony weekend odbyły się we włoskim Varese.
Był to pierwszy z trzech przewidzianych w tym roku wioślarskich Pucharów Świata. Kolejne odbędą się w Lucernie (27-29 maja) i Poznaniu (16-19 czerwca).

Po złoto sięgnęła czwórka podwójna w składzie: Monika Ciaciuch (RTW LOTTO Bydgostia), Maria Springwald (AZS AWF Kraków), Joanna Leszczyńska (WTW Warszawa) i Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa). Polki z czasem 6.36,34 wyprzedziły ubiegłoroczne brązowe medalistki mistrzostw świata Holenderki (6.36,47) i Ukrainki (6.39,37).

Po drugie złoto sięgnęły nasze ubiegłoroczne mistrzynie Europy Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska (obie RTW LOTTO Bydgostia). Polska dwójka podwójna wygrała pewnie (7.19,82), prowadząc od startu do mety. Drugie miejsce zajęły Holenderki 7.21,36, a trzecie Dunki 7.25,47.

Bardzo dobrze popłynęła również męska dwójka podwójna Dawid Grabowski (Posnania RBW) i Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa), która kończąc wyścig w czasie 6.35,73 musiała uznać wyższość jedynie osady chorwackiej (6.33,10). Trzecia była Szwajcaria (6.36,33). W konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn wygrała Rosja 6.02,18 przed Kanadą 6.04,92 i Polską 6.08,25. Nasza osada płynęła w składzie: Wiktor Chabel (Posnania RBW), Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Dariusz Radosz (RTW LOTTO Bydgostia) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń).

Na najniższym stopniu podium stanęła również męska ósemka. Polacy płynęli w składzie: Mikołaj Burda (RTW LOTTO Bydgostia), Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń) i sternik Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz) uzyskali czas 5.46,44. Wygrała Holandia 5.42,72 przed Włochami 5.53,72.

W finałach A na piątych pozycjach uplasowali się: Joanna Dorociak (WTW Warszawa) w jedynkach wagi lekkiej i Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa). Na szóstej pozycji finiszowała dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet: Weronika Deresz (WTW Warszawa) i Martyna Mikołajczak (RTW LOTTO Bydgostia).

W klasyfikacji medalowej wygrała Holandia 3-3-1 przed Polską 2-1-2, Chorwacją 2-1-0, RPA 2-0-2. W klasyfikacji punktowej zwyciężyła Holandia 51 pkt. przed Polską 38 i RPA 28.