Jesień pod znakiem ważnych wydarzeń

To nie tylko moment, kiedy z wody schodzą zawodnicy i stawiają na inne akcenty treningowe. Końcówka roku naznaczona jest ważnymi wydarzeniami w lokalnym wioślarstwie, jak 100-lecie TW Polonia czy wybory władz WZTW.

Polonia w gronie 100-latków…

Jesień 2021 roku to wyjątkowy czas dla lokalnego środowiska wioślarskiego. Jeszcze w październiku 100-lecie powstania klubu obchodzono w Towarzystwie Wioślarzy Polonia. W przedostatni weekend października przystań przy ul. Wioślarskiej 74 wypełniła się zawodnikami i zawodniczkami, działaczami oraz sympatykami klubu. Najpierw odbyły się zawody na ergometrze wioślarskim, następnie podczas Centralnych Regat Jesiennych kończących sezon nad Torem Regatowym Malta wręczono okolicznościowe puchary, by później spotkać się podczas Uroczystej Akademii Okolicznościowej w auli AWF.

Tym samym Polonia dołącza do innych 100-latków wśród klubów z Poznania takich jak KW04 (1904), Posnania (1907), Tryton (1907).

 

… a  obecny zarząd WZTW dłużej u steru

W sobotę 06 listopada odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów WZTW, podczas którego wybrano prezesa, członków zarządu oraz komisji rewizyjnej na lata 2021-2024. Prezesem po raz kolejny został Aleksander Daniel. Zarząd uzupełnią przedstawiciele wszystkich klubów wielkopolskich:  Lech Burchard, Jarosław Janowski, Anna Kalinowska, Małgorzata Król, Paweł Mermela, Jarosław Różycki, Michał Solarski i Paweł Szczepaniak.

Nowy zarząd w decyzjach wspierać będzie trzyosobowa komisja rewizyjna w osobach: Tomasz Majchrzak, Wojciech Tadeuszak, Ryszard Wlazły. Choć kadencja ze względu na przesunięcia IO będzie krótsza, dla nowych władz będzie bardzo intensywna. Poza obchodami 100-lecia okręgu WZTW będzie kontynuować dotychczasowe działania. Wraz z Fundacją Wielkopolskie Wioślarskie promować będzie również wielkopolskie wioślarstwo podczas przyszłorocznego Pucharu Świata.

 

Czas na zmianę treningu – róbmy to z głową

Przełom października i listopada to także okres, kiedy wioślarze i wioślarki kończą treningi w wodzie i stają przed wyzwaniem budowania formy na sezon wiosenny. Zanim ścieżki pokryje śnieg ważnym elementem treningu powinno pozostać bieganie oraz rower, które pozwolą budować bazę tlenową na przyszły sezon.

– Rozpoczynając trening na ergometrze zróbmy to w sposób przemyślany i najlepiej pod okiem specjalisty, który pokaże, w jaki sposób ćwiczyć lub choćby przekaże materiał filmowy, gdzie takie instrukcje znajdziemy. Niestety, często technika u osób trenujących na siłowniach na ergometrach wioślarskich woła o pomstę do nieba. Na szczęście w Poznaniu sporo jest klubów wioślarskich, w których można zasięgnąć fachowej porad


– mówi dr Jarosław Janowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Na początku warto zastanowić się, jaki jest nasz cel treningowy – czy ma to być rozgrzewka czy też trening właściwy i w jakiej częstotliwości. Bez względu na cel, należy zrobić to z głową, szczególnie na początku przygody z ergometrem. Zbytnie obciążanie organizmu oraz trening w niewłaściwy sposób może stać się źródłem kontuzji lub problemów zdrowotnych.

 

Trening – jak rozpocząć?

– Rozsądnie, czyli nie rzucamy się od razu na głęboką wodę. Zamiast treningu 20-minutowego rozważmy dziesięć interwałów dwuminutowych. Równie ważne jest płynne wiosłowanie, bez silnych i chaotycznych pociągnięć. W innym przypadku możemy szybko poczuć spore obciążenia, a tym samym zniechęcić do kolejnej aktywności. A rzeczywiście szkoda byłoby, gdybyśmy porzucili ten rodzaj treningu, który ma bardzo wiele zalet. Trening na ergometrze to rodzaj cardio, zatem mocno wspiera budowanie wydolności, jest również doskonałym sposobem na budowanie odporności organizmu, co w erze COVID jest szczególnie istotne. Ponadto wysiłek wynikający z ćwiczeń na ergometrze to rodzaj treningu oporowo-siłowego będący znakomitym sposobem na ogólny rozwój mięśni praktycznie całego ciała

– dodaje Jarosław Janowski.

Właściwie dobrany trening na ergometrze może stać się ważnym elementem budowania formy dla osób, które na co dzień trenują inne sporty. W przeciwieństwie do kolarstwa, biegania, trening na ergometrze nie jest zależny od pogody. W porównaniu do biegania ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – nie obciąża stawów.

W przypadku osób, które chcą zredukować masę ciała jest to bardzo istotny argument, gdyż nawet przy niewielkiej nadwadze, przebiegnięcie choćby kilku kilometrów wiąże się ze sporym wysiłkiem polegającym na stałym podnoszeniu tego ciała. Jeżeli jednak ktoś nie ma kłopotów z sylwetką, bo regularnie uprawia sport, właściwie się odżywia, nadal powinien rozważyć włączenie treningu na ergometrze do swojego planu. Dlaczego? Otóż tego typu aktywność rozwijająca wszystkie partie ciała, pozytywnie pobudzi organizm i wpłynie pozytywnie na osiągane rezultaty

dodaje ekspert.

Podsumowując, trening na ergometrze wioślarskim, oczywiście przeprowadzony w sposób prawidłowy, to znaczna wartość bez względu na cel. Pamiętajmy jednak, by wiedzy zaczerpnąć u fachowców w lokalnych klubach wioślarskich, m. in. TW Polonia, KW04, Posnania lub Tryton. Doświadczenie trenerów, wioślarzy pomoże osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.