Zmiany w PZTW i jesienne nabory

Po 25 latach pracy pełnej sukcesów swoją misję prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich kończy Ryszard Stadniuk, którego zastępuje Adam Korol. W jakim kierunku będą płynąć polskie wiosła?

Sukcesy, nie tylko sportowe

Czas, kiedy Ryszard Stadniuk pełnił funkcję prezesa PZTW (nieprzerwanie od 1996 roku) naznaczony był sukcesami, w tym olimpijskimi (4 złote medale, 2 srebrne i 2 brązowe).

W okresie pracy Stadniuka za sterami PZTW Miasto Poznań było areną najważniejszych zmagań: 4-krotnie Mistrzostw Europy Seniorów, raz Mistrzostw Świata, aż 6-krotnie Pucharu Świata oraz wielu innych imprez, w tym Młodzieżowych Mistrzostw Świata, Akademickich Mistrzostw Świata i Europy… Wszystkie imprezy odbyły się na Torze Regatowym Malta. W Poznaniu od lat odbywają się również najważniejsze wydarzenia krajowe – mistrzostwa Polski juniorów, młodzieży, seniorów, masters…

 

Nowy prezes, nowe cele?

Nowym prezesem PZTW został Adam Korol, który podobnie jak jego poprzednik z wioślarstwem jest związany od lat. Jest czterokrotnym mistrzem świata, mistrzem olimpijskim z igrzysk w Pekinie. W 2015 został Ministrem Sportu i Turystyki. W jakim kierunku ma zmierzać związek kierowany przez nowego prezesa?

Zależy mi na utrzymaniu dobrych stosunków z klubami, bo przecież one dostarczają nam zawodników, z których budujemy reprezentacje we wszystkich kategoriach wiekowych. Zamierzam pojechać do każdego klubu, żeby poznać problemy i potrzeby. Chciałbym też skupić się na wioślarstwie amatorskim, bo jest tu olbrzymi potencjał

– mówi Adam Korol.

 

Wątki wielkopolskie

W nowym zarządzie oraz komisji rewizyjnej PZTW na lata 2021-24 nie zabraknie osób związanych z wielkopolskim wioślarstwem.

Michał Jeliński, czterokrotny mistrz świata, trzykrotny olimpijczyk, mistrz olimpijski z Pekinu , pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego, jest mocno związany z Poznaniem. Na co dzień działa w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Sportowym.

Z kolei Franciszek Kamiński ma olbrzymie doświadczenie jako obecnie funkcjonujący wiceprezes organizacyjny WZTW. Paweł Szczepaniak na co dzień jest prezesem sekcji wioślarskiej KS Posnania, jednego z ważniejszych klubów nie tylko na mapie regionu, lecz też kraju. Lech Burchard, prezes KTW Kalisz, który jest przewodniczącym komisji rewizyjnej WZTW – stał się członkiem komisji w krajowym związku.

 

Lokalny sport młodzieży i amatorów

Jednym kluczowych obszarów, w których nowy prezes widzi rezerwy jest współpraca z klubami oraz większa aktywizacja amatorskiego wioślarstwa. Mocnym ośrodkiem dla polskiego wioślarstwa od lat jest Wielkopolska, gdzie działa szereg klubów wioślarskich:

  • Tryton Poznań z siedzibą przy ul. Piastowskiej 38;
  • KW04 Poznań przy ul. Piastowskiej 40;
  • Posnania przy ul. Wioślarskiej 72;
  • TW Polonia Poznań przy ul. Wioślarskiej 74;
  • sekcja wioślarska AZS AWF Poznań ma swoją siedzibę przy ul. Św. Rocha 8.
  • KTW Kalisz i UKS Dwójka Kórnik jako ważne kluby spoza Poznania;
  • Poznań Rowing Club jako nowy klub na wioślarskiej mapie regionu;

Jesień jest tradycyjnie okresem, kiedy w lokalnych klubach odbywają się nabory. Kluczowym warunkami, które należy spełnić jest wiek 12-16 lat oraz chęć do podejmowania regularnej aktywności fizycznej oraz stałego poprawiania swojej kondycji. Gdzie można zatem podjąć treningi?

Przykładowo w TW Polonia można trenować w dni powszednie o 16:30, a w soboty 10:00 (Jezioro Maltańskie od strony hangarów). Zawodnicy Trytonu spotykają się codziennie o 16, a w soboty o 9, również nad Jeziorem Maltańską.

Również sekcja wioślarska AZS AWF Poznań jesienią poszukuje nowych, młodych zawodników. Treningi odbywają się o godz. 16 oraz w soboty w godzinach rannych. Zbiórki odbywają się na Malcie, w hangarze nr 4.

– Powoli sezon letni dobiega końca, ale my nadal schodzimy na wodę, pływamy na łodziach wioślarskich, szlifujemy technikę, pokonujemy swoje słabości, wykorzystujemy ładną pogodę, dobrze się bawimy obcując z przyrodą i przygotowujemy się do następnego sezonu. Niedługo przeniesiemy się całkowicie na ląd. W sezonie zimowym będziemy trenować na ergometrach wioślarskich, wykonywać ciekawe ćwiczenia na siłowni, poprawiać swoją kondycję i kształtować nasze sylwetki, aby od wiosny jeszcze lepiej wiosłować na wodzie

– mówi trener Szymon Mikołajczak z sekcji wioślarskiej AZS AWF Poznań.

– Zawodnicy na początku mogą sobie wybrać, które dni im odpowiadają, wszystko dogadujemy na bieżąco. Najczęściej jest to na początku 3-4 dni w tygodniu. Później gdy zawodnik jest bardziej zainteresowany, coraz więcej tych treningów pojawia się w tygodniu gdy zawodnik przygotowuje się do zawodów i zaczyna trenować coraz bardziej wyczynowo.  Wioślarstwo to piękny, legendarny sport uczący wytrzymałości, skupienia, pracy zespołowej ale także kształtujący swoje indywidualne cechy psychicznie i fizyczne. Zachęcamy wszystkich młodych ludzi do atrakcyjnej aktywności fizycznej, jakim jest właśnie ten sport 

– dodaje trener Mikołajczak.

We wrześniu rozpoczęły się nabory również do KW 04 w szkołach podstawowych, pierwsze spotkania w uczniami cieszyły się dużym zainteresowaniem i już na drugi dzień młode kandydatki przyszły na swój pierwszy trening.

– Mamy zaplanowane kolejne spotkania w szkołach podstawowych i w Liceum dla klas pierwszych. Zainteresowane osoby zapraszam na naszą stronę facebook, tam można odnaleźć informacje o naborach. Treningi odbywają się w poniedziałki, środy i piątki godz. 16 i soboty od 9.30 – do końca października nad Maltą a następnie w siedzibie klubu

– mówi Paweł Mermela, prezes klubu.

Warto śledzić profile facebookowe powyższych klubów, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o naborach oraz kontakty do trenerów.