Już w czerwcu Poznań gospodarzem Pucharu Świata w wioślarstwie, przed nami wielkie emocje.

 

Już w czerwcu na poznańskim torze regatowym Malta rozpoczną się zmagania najlepszych wioślarzy świata, w ramach zamykającego ten cykl zawodów trzeciego Pucharu Świata w wioślarstwie. Impreza będzie miała miejsce na miesiąc przed rozpoczynającymi się w lipcu Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Umowę na organizację regat podpisali zastępca prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski oraz Prezes Fundacji Wielkopolskie Wioślarstwo Aleksander Daniel.

              Podpisanie umowy przez miasto Poznań i Fundację Wielkopolskie Wioślarstwo jest kolejnym krokiem w rozwój tej dyscypliny i inwestycją w sportową markę Poznania. Miasto na organizację imprezy przeznaczyło ponad 400 tysięcy złotych i prowadzi już rozmowy na temat kolejnych zawodów, bo tak duże wydarzenia rangi międzynarodowej  to  nie tylko szansa dla sportowców, ale także  doskonała okazja do zbudowania pozytywnego wizerunku miasta i zwiększenia jego atrakcyjności. Poznań ma wszystkie niezbędne atuty, aby być gospodarzem najważniejszych zawodów wioślarskich na świecie.

Jędrzej Solarski : Decyzja o współfinansowaniu tego typu imprez to prosta decyzja, aczkolwiek zawsze pamiętamy o tym,  że są to pieniądze naszych mieszkańców i one muszą być rzetelnie, dobrze i gospodarnie wydane. Od wielu lat jesteśmy gospodarzem wioślarskich imprez rangi mistrzowskiej na torze regatowym Malta i tak będzie dalej. Już prowadzimy rozmowy na temat kolejnych zawodów, bo jak wiadomo muszą one być dużo wcześniej zaplanowane i przygotowane” 

Organizacja Pucharu Świata to ogromne wyzwanie zarówno dla miasta, jak i dla Fundacji Wielkopolskie Wioślarstwo. Zawody będą miały miejsce na miesiąc przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, co dodatkowo podkreśla znaczenie tego wydarzenia. Czerwcowy Puchar Świata w Poznaniu będzie ostatnim sprawdzianem dla zawodników przed walką o medale olimpijskie.

Aleksander Daniel: „ To będzie wspaniały sprawdzian dla poszczególnych ekip. A zjadą się tutaj najlepsi. Już wiemy że pojawią  się Niemcy, Francuzi, a nawet Brytyjczycy, którzy ostatnio rzadko bywali na pucharach świata, no i goście spoza Europy.  Mamy jeszcze przed sobą rozmowę z Fisa czy zawody rozpoczną się w czwartek czy w piątek.  Nam zależy na czwartku, żeby mieć przynajmniej pół dnia zabezpieczenia w razie niepogody.”

Organizatorzy są świadomi znaczenia tej imprezy i dokładają wszelkich starań , aby stworzyć odpowiednie warunki dla uczestników i kibiców. Szczególnie dla tych ostatnich szykowane są dodatkowe atrakcje takie jak koncert na Malcie (niebiletowany) oraz strefy aktywności, zarówno dla dzieci jak i dorosłych . 

Jędrzej Solarski: „ Zawsze marzy mi się żeby jeszcze więcej mieszkańców, kibiców przyszło nad Maltę dopingować wioślarzy. Na Puchar przyjeżdżają, co trzeba podkreślić, najlepsi sportowcy świata, tak więc zachęcam wszystkich żeby przyszli, dopingowali naszych wioślarzy. Wiele osób ze środowiska sportowego twierdzi, że to będą wczesne finały olimpijskie, więc warto  zobaczyć te zmagania na żywo, bo poziom prezentowany przez zawodników będzie bardzo wysoki”.

Rok 2024 to rok obchodów 100- lecia Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W trakcie zawodów Pucharu Świata będzie więc można zobaczyć, na specjalnie przygotowanej z tej okazji wystawie, przedmioty zgromadzone między innymi przez wielkopolskie kluby wioślarskie,  takie jak pamiątkowe medale czy koszulki klubowe. 

Puchar świata rozpocznie się w piątek 14 czerwca (ewentualnie w czwartek po południu) i potrwa do niedzieli 16 czerwca. Niedzielne finały będą transmitowane w TVP Sport.