Bez niespodzianek po Centralnych Regatach Otwarcia Sezonu w Poznaniu

Osady, na które liczyliśmy potwierdziły swoją dominację” – powiedział dyrektor sportowy PZTW Andrzej Krzepiński, na zakończenie Centralnych Regat Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów w Poznaniu. Pogoda tym razem nie pomagała w precyzyjnej ocenie zawodników, warunki były nierówne, wiał silny wiatr, w związku z czym  zawody zakończono przed czasem. W poniedziałek Polski Związek  Towarzystw Wioślarskich zatwierdził składy na europejskie kwalifikacje do igrzysk olimpijskich  oraz Mistrzostwa Europy w Szeged. 

Taki był plan. Zamiast do Varese na pierwszy w tym roku Puchar Świata, polscy wioślarze przyjechali na tor regatowy Malta w Poznaniu. To tutaj szkoleniowcy zdecydowali się przeprowadzić wewnętrzne konsultacje, sprawdzić poziom przygotowań osiągnięty po intensywnie przepracowanym sezonie zimowym. Niespodzianek nie było, swoją dominację potwierdziły osady kadrowiczów. Po poznańskich regatach dodatkowe powołanie na Mistrzostwa Europy otrzymali Adam Woźniak i Piotr Juszczak, którzy w sobotę płynąc na peruarze uzyskali drugi czas, plasując się tuż za Mateuszem Wilangowskim i Mikołajem Burdą. 

Jako rezerwowa zawodniczka na Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich pojedzie poznanianka Jessika Sobocińska. W sobotę, płynąc na jedynce pokonała zarówno Martynę Radosz jak i Katarzynę Wełnę. W późniejszym wyścigu dwójek podwójnych, płynąc z Martyną Radosz zameldowały się na mecie jako drugie.

Andrzej Krzepiński : „Może to świadczyć o tym, że mamy dwie mocne dwójki, bo nie chciałbym myśleć, że mamy dwie słabe.  Zwykle w polskim wioślarstwie jest tak, że jeżeli ktoś rzeczywiście dystansuje pozostałych konkurentów, to wtedy ma szansę na wygrane na świecie. Tutaj mamy dwie równorzędne dwójki i raczej jestem przekonany, biorąc pod uwagę ich poziom indywidualny i porównanie z wagą ciężką, że mamy dwie mocne dwójki wagi lekkiej. No i trzeba je maksymalnie zagospodarować. Układ Jaśnińska/Sobocińska zostanie na pewno zgłoszony na Mistrzostwa Europy.” 

W ocenie dyrektora sportowego, składy potwierdziły swoją dyspozycję. Poznańskie regaty miały pokazać dominację osad kadrowiczów i to właśnie się stało. Oprócz dwójki Woźniak/Juszczak, na poznańskim torze bardzo dobrze zaprezentował się Jakub Woźniak z KW-04. Zarówno na jedynce w sobotnim biegu, gdzie  uległ tylko Piotrowi Płomińskiemu z WTW Warszawa, jak i w niedzielnym biegu, w którym płynąc razem z kolegą z Posnanii RBW Krzysztofem Kasparkiem, zajęli pierwsze miejsce.

Andrzej Krzepiński : „Kuba robi postępy, jest systematyczny, to duża nadzieja dla nas na kolejnego zawodnika, który może do tej grupy czołowych zawodników krótkowiosłowych dołączyć. Oczywiście przed nim jeszcze dużo pracy, ale on rzeczywiście robi duże postępy. Piotr Płomiński obronił swoje pierwsze miejsce, choć nieznacznie”

W Szeged o bilet do Paryża na pewno będzie się ścigać Wiktoria Kalinowską, która w Poznaniu wygrała swoje wszystkie biegi. W sumie o przepustkę olimpijską powalczą tam: Piotr Płomiński (M1x), Wiktoria Kalinowska (W1x), Martyna Radosz i Katarzyna Wełna (LW2x) oraz Daniel Gałęza i Jerzy Kowalski (LM2x). Polacy mogą zdobyć maksymalnie dwie kwalifikacje olimpijskie.

Budowana od pewnego czasu czwórka podwójna kobiet stanęła w niedzielę na starcie razem z czwórkami bez sterniczki, w konkurencji biegów połączonych. Panie, płynące w składzie Dominika Baranowska, Marta Wieliczko, Anna Khlibenko i Barbara Jęchorek, wygrały z wyraźną przewagą. Dla tej osady obecny sezon jest początkiem drogi do ewentualnego sukcesu. Czwórka podwójna pań swój międzynarodowy debiut zaliczy podczas kwietniowych Mistrzostw Europy.

Andrzej Krzepiński: „ Zobaczymy jak to się będzie układało, ale jest jakaś nadzieja na przyzwoity występ w Szeged. Do kwalifikacji olimpijskich zostało więcej czasu, bo czwórki o bilet do Paryża będą się ścigały w maju w Lucernie. Potem trener ma kolejnych kilka tygodni na doszlifowanie tej osady przed Poznaniem”. (III Puchar Świata)

Kolejne decyzje co do składów na pozostałe tegoroczne regaty, zostaną podjęte po Mistrzostwach Europy w Szeged. 

 

Polskie osady na kwalifikację olimpijskie w Szeged: 

M1x Piotr Płomiński 

W1x Wiktoria Kalinowską

LW2x Martyna Radosz, Katarzyna Wełna 

LM2x Daniel Gałęza, Jerzy Kowalski 

Polskie osady na mistrzostwa Europy w Szeged: 

LW2x Zuzanna Jasińska, Jessika Sobocińska

W2- Weronika Kaźmierczak, Zuzanna Lesner

W4x Dominika Baranowska, Marta Wieliczko, Anna Khlibenko, Barbara Jęchorek

W4- Anna Potrzuska, Dominika Gałka, Julia Hakobyan, Wioletta Zmelty

LM1x Jakub Byczek 

M2- Piotr Juszczak, Adam Woźniak 

M2x Krzysztof Kasparek, Jakub Woźniak 

M4x Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski 

M4- Bartosz Bartkowski, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski 

PR2 Mix2x Jolanta Majka, Michał Gadowski