Kruszwica i Ratzeburg szczęśliwe dla wioślarskiej młodzieży.

Dwa srebrne medale zdobyły dwie juniorskie czwórki podwójne na zakończonych właśnie  Mistrzostwa Europy Juniorów w Kruszwicy. Obie osady tytuły wywalczyły sobie w zmiennych warunkach pogodowych, w silnie obsadzonych biegach.

Męska czwórka podwójna w składzie Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny (Poznania RBW) i Remigiusz Matulewicz wygrała swój przedbieg, dzięki czemu zakwalifikowała się od razu do finału. Gdyby jednak porównać czasy z obu przedbiegów czwórek podwójnych, to czas polskiej osady dawał jej w sobotę czwarte miejsce. Jednak w sporcie nic nie jest przesądzone. Pomimo silnej konkurencji, niedzielne finały to przede wszystkim pokaz determinacji i ogromu pracy jaki ze swoim trenerem wykonała juniorska osada. Plan był taki, aby mocno zacząć i potem „dowieźć ” to jak najwyższe miejsce do mety. 

Aleks Narożny: „Osada włoska uciekała, Szwajcarzy nie odpuszczali, blisko były osady z Grecji i Turcji. Do ostatnich trzystu metrów nie było wiadomo, kto zdobędzie drugie miejsce. Udało nam się wyprzedzić Szwajcarów dosłownie na ostatnich metrach. Początek sezonu nie był dla mnie udany, więc wicemistrzostwo Europy to nagroda za naprawdę ciężką prace, jaką wykonaliśmy z trenerem.”

W wicemistrzowskim składzie zawodnicy pływali od dwóch miesięcy. Przed nimi teraz chwila przerwy od zgrupowań, a potem przygotowania do imprezy sezonu, którą są Mistrzostwa Świata Juniorów w Kanadzie.

Łukasz Nieradka, trener  prowadzący osadę 4x JM :   ”Jest szansa, że do Kanady czwórka pojedzie w tym samym składzie. Przed nami jeszcze trochę pracy, bo uważam, że mają większy potencjał. Są silni, wytrzymali, trzeba to teraz przełożyć na prędkość łódki. W Kanadzie spodziewamy się bardzo wysokiego poziomu w kategorii czwórek podwójnych, ale widzę szanse medalowe”. 

Do srebrnego medalu juniorów w Kruszwicy kolejne srebro dołożyły juniorki, również w kategorii czwórek podwójnych, w składzie Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska (Posnania RBW)  i Wiktoria Syrytczyk. Polki także musiały uznać wyższość osady z Italii, która prowadziła od startu do mety. O drugie miejsce walczyły z osadą czeską, a minimalną przewagę udało się wypracować na ostatnich 500 metrach. 

W tym czasie w Ratzeburgu, na Regatach Międzynarodowych U23 pływali polscy młodzieżowcy, którzy przez dwa dni zdobyli w sumie 15 miejsc medalowych. Swój udział w tym sukcesie mieli zawodnicy poznańskich klubów, w tym stypendyści programu „W drodze po marzenia” utworzonego wspólnie przez Porsche Inter Auto Polska i Fundację Wielkopolskie Wioślarstwo. W sobotę, w kategorii dwójek podwójnych  pierwsze miejsce zajęli Jakub Woźniak (KW-04) i Konrad Domański, a drugie w kategorii dwójek bez sternika Szymon Tomiak (Posnania RBW) i Tomasz Lewicki.  Również drugie miejsce w czwórkach podwójnych zajęły Zofia Śmigielska (Posnania RBW), Julia Rogiewicz, Rozalia Linowska i Barbara Stępień. Do zwycięskich Czeszek straciły cztery sekundy. Trzecie miejsce wywalczył Patryk Wojtalak (Posnania RBW) płynący w kategorii czwórek bez sternika razem z Emilianem Jackowiakiem (Posnania RBW) , Bartoszem Bartkowskim i Oskarem Streich . 

Jakub Woźniak KW-04: „ W sobotę zajęliśmy pierwsze miejsce pomimo trudniejszych warunków pogodowych, co przełożyło się na osiągnięty czas biegu. Płynęliśmy pod wiatr, dopiero ostatnie 500 metrów było osłonięte. Na starcie wyprzedziła nas osada z Niemiec, ale po około 300 metrach przejęliśmy prowadzenie i nie oddaliśmy go do końca”.

W niedzielę, w kategorii czwórek podwójnych trzecie miejsce wywalczyli Igor Czekanowicz (Posnania RBW), Michał Rańda, Cezary Litka (Posnania RBW) i Daniel Gałęza. W finale dwójek podwójnych Konrad Domański i Jakub Woźniak zdobyli drugie miejsce. W rywalizacji czwórek bez sternika Emilian Jackowiak (Posnania RBW), Patryk Wojtalak (Posnania RBW) , Bartosz Bartkowski i Oskar Streich uplasowali się na trzeciej pozycji, a Szymon Tomiak (Posnania RBW) i Tomasz Lewicki zajęli drugie miejsce. 

Zarówno dla juniorów jak i młodzieżowców najważniejszą imprezą sezonu są Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, które razem z Mistrzostwami Świata Seniorów odbędą się pod koniec  sierpnia w St. Catharines w Kanadzie.