Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka Kórnik”

Historia klubu

W wielkopolskim wioślarstwie to jedyny Uczniowski Klub Sportowy. Jego historia też nie jest jeszcze tak długa jak innych wioślarskich klubów regionu, liczących ponad sto lat. UKS Dwójka Kórnik, rozpoczął bowiem działalność w 2004 roku.

Klub powstał z inicjatywy byłej zawodniczki wioślarstwa Małgorzaty Iszkuło, trenerów Posnanii RBW Przemysława Abrahamczyka i Roberta Skotarczaka, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku – Ireny Kaczmarek i Zofii Talarczyk a także burmistrza gminy Jerzego Lechnerowskiego. Od początku zaangażowany w działalność UKS jest Leszek Książek, sekretarz gminy i jednocześnie prezes klubu. Celem działalności jest rozwijanie sportowych zainteresowań dzieci i młodzieży gminy Kórnik, wszechstronny rozwój fizyczny, wdrażanie do sportowego stylu życia oraz popularyzacja wioślarstwa. Trenerami klubowymi są: Małgorzata Iszkuło oraz Piotr Abrahamczyk.

W ciągu dziewięciu lat istnienia, w klubie trenowało prawie dwustu młodych wioślarzy. Dzisiaj w kórnickim klubie trenuje dziesięć zawodniczek i zawodników w kategorii młodzików, którzy maja do dyspozycji pięć łódek: trzy jedynki oraz po jednej dwójce i czwórce. Na przystani nad jeziorem Kórnickim klub posiada blaszany garaż, w którym przechowywany jest sprzęt. Na wyposażeniu znajduje się motorówka która jest potrzebna podczas treningów wioślarzy.

Młodzież kórnickiego UKS regularnie startuje we wszystkich najważniejszych imprezach – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Mistrzostwach Miasta Poznania czy mistrzostwach na ergometrach. Zdobyte punkty pozwoliły zaistnieć klubowi w ogólnopolskiej punktacji sportu młodzieżowego. Najlepsi zawodnicy trafiają do Posnanii RBW. Julia Huzarek, Karolina Zawada, Zofia Suszka, Marcin Sobieraj, czy Michał Suszka to dzisiaj czołowi zawodnicy kraju w swoich kategoriach wiekowych, mający też za sobą występy w imprezach międzynarodowych.


Dane kontaktowe

UKS „DWÓJKA KÓRNIK”
Szkoła Podstawowa Nr 2
ul. Armii Krajowej 11
62 – 035 Kórnik
tel./fax 61-81-70-470
uksdwojkakornik.blogspot.com
e-mail: zurcium@wp.pl