Poznańskie Towarzystwo Wioślarzy Tryton

Historia klubu

4 kwietnia 1912 roku grupa osiemnastu osób na czele z Franciszkiem Budzyńskim i Bogdanem Paulusem założyła Poznańskie Towarzystwo Wioślarzy Tryton. Pierwszym prezesem towarzystwa został Franciszek Budzyński – budowniczy miejski, podróżnik, a potem również powstaniec wielkopolski, który opiekował się młodą kadrą i dbał o dobrą kondycję wioślarzy. 

Dbał też przede wszystkim o umacnianie polskości. Prowizoryczną przystań wydzierżawiono w ówczesnych łazienkach miejskich. Zakupiono pierwsze dwie łodzie wioślarskie – czwórkę i dwójkę. W 1917 roku Tryton uzyskał grunt nad Wartą i zbudował własną drewnianą przystań. Po odzyskaniu niepodległości Towarzystwo dynamicznie się rozwijało, wzrosła liczba członków do ponad stu. Rosła także liczba łodzi zdatnych do wyczynu, ale również turystyki wioślarskiej.

Wioślarze Trytona w okresie międzywojennym zdobywali medale w kolejnych mistrzostwach Polski i z powodzeniem reprezentowali Polskę w mistrzostwach Europy. Działalność towarzystwa przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Obiekty sportowe nad Wartą – przystań i basen wioślarski uległy spaleniu. Sprzęt wioślarski wywieziono. Po zakończeniu wojny członkowie Trytona podjęli pionierską działalność od podstaw. Na pierwszym zebraniu 1 marca 1946 roku w piwnicy ratuszowej ukonstytuował się pierwszy powojenny zarząd pod kierownictwem Zdzisława Bytnerowicza. Dzięki uprzejmości akademickiej sekcji wioślarskiej, udostępniono basen treningowy oraz wypożyczono dla Trytona łódź wioślarską. Pierwszy start osady Trytona odnotowano 6 czerwca 1948 roku. Odbudowywano też obiekty – pierwszy murowany szałas zbudowany został jeszcze w roku 1948. Budowa i rozbudowa przystani trwała wiele lat – zakończona została w 1972 roku. Hangar wioślarski powstał dziesięć lat później. Systematycznie wzrastała ilość sprzętu wioślarskiego.

Wioślarze i wioślarki PTW Tryton startowali w regatach krajowych i międzynarodowych: igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Nie brakowało sukcesów. W latach 60-tych XX wieku na krajowych i zagranicznych torach brylował skiffista Eugeniusz Kubiak, który był wielokrotnym mistrzem Polski, ale był również bliski podium w imprezach najwyższej rangi.

Na początku XXI wieku do głosu doszły wioślarki. Wychowanka Trytona Julia Michalska (trener Marcin Witkowski) została mistrzynią świata juniorek, młodzieżową i akademicką w jedynce. Płynęła w olimpijskim finale w Pekinie 2008 i zajęła szóste miejsce. Ogromny sukces Michalska osiągnęła z klubową koleżanką Magdaleną Fularczyk w 2009 roku. Zawodniczki Trytona zostały mistrzyniami świata w dwójce podwójnej podczas zawodów na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. W następnym roku zdobyły jeszcze brąz mistrzostw świata i wicemistrzostwo Europy. Natomiast w 2012 roku, na stulecie istnienia klubu Julia Michalska (w parze z Magdaleną Fularczyk) wywalczyła brązowy medal olimpijski w Londynie. Zrobiła to pod opieką trenera Marcina Witkowskiego – szkoleniowca Trytona i kadry narodowej, a od kilku lat pracującego z niemiecką kadrą kobiet. Obecnie prezesem klubu jest Wojciech Tadeuszak, a z młodymi wioślarzami Trytona pracuje trener Artur Filipek.


 Dane kontaktowe

TRYTON
Piastowska 38
61-001 Poznań
tel. +48 798 336 130
http://www.tryton.najlepsi.net/
e-mail: tryton@najlepsi.net