Poznańskie Towarzystwo Wioślarzy Tryton

Historia klubu

To drugi z najstarszych poznańskich klubów wioślarskich, powstały w kwietniu 1912 roku, od 1917 roku posiadający własny grunt oraz przystań nad Wartą przy obecnej ul. Piastowskiej 38. Pierwszym prezesem towarzystwa był Franciszek Budzyński – budowniczy miejski, podróżnik, ale również powstaniec wielkopolski, który opiekował się młodą kadrą i dbał o dobrą kondycję wioślarzy.

Podczas drugiej wojny światowej przystań Trytona została kompletnie zniszczona. Budowa i rozbudowa trwała potem wiele lat – zakończona została w 1972 roku. Hangar wioślarski powstał dziesięć lat później.

Wioślarze i wioślarki PTW Tryton startowali z powodzeniem w regatach krajowych i międzynarodowych. Nie brakowało sukcesów. W latach 60-tych XX wieku na krajowych i zagranicznych torach brylował skiffista Eugeniusz Kubiak, który był wielokrotnym mistrzem Polski i uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Tokio 1964.

Na początku XXI wieku do głosu doszły wioślarki. Wychowanka Trytona Julia Michalska została mistrzynią świata juniorek, mistrzynią świata U-23 i akademicką w jedynce. Płynęła w olimpijskim finale w Pekinie 2008 i zajęła szóste miejsce. W 2009 roku, zawodniczki Trytona Julia Michalska i Magdalena Fularczyk zostały mistrzyniami świata w dwójce podwójnej podczas zawodów na jeziorze Maltańskim w Poznaniu (pierwsze polskie mistrzynie świata w historii wioślarstwa). W następnym roku zdobyły jeszcze brąz mistrzostw świata i wicemistrzostwo Europy. Natomiast w 2012 roku, na stulecie istnienia klubu, Julia Michalska (w parze z Magdaleną Fularczyk) wywalczyła brązowy medal olimpijski w Londynie. Zrobiła to pod opieką trenera Marcina Witkowskiego – szkoleniowca Trytona i kadry narodowej, a od kilku lat pracującego z niemiecką kadrą kobiet. Od wielu lat prezesem klubu jest Wojciech Tadeuszak, a z młodymi wioślarzami Trytona pracują trenerki Magdalena Sar i Larysa Szczepaniak.


 Dane kontaktowe

TRYTON
Piastowska 38
61-001 Poznań
tel. +48 798 336 130
http://www.tryton.najlepsi.net/
e-mail: tryton@najlepsi.net