Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka Kórnik”

Historia klubu

W wielkopolskim wioślarstwie to jedyny Uczniowski Klub Sportowy. Jego historia też nie jest jeszcze tak długa jak innych wioślarskich klubów regionu, liczących ponad sto lat. UKS Dwójka Kórnik, rozpoczął bowiem działalność w 2004 roku.

Klub powstał z inicjatywy byłej zawodniczki wioślarstwa Małgorzaty Iszkuło, trenerów Posnanii RBW Przemysława Abrahamczyka i Roberta Skotarczaka, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku – Ireny Kaczmarek i Zofii Talarczyk, a także burmistrza gminy Jerzego Lechnerowskiego. Od początku zaangażowany w działalność UKS jest Leszek Książek, sekretarz gminy i jednocześnie prezes klubu. Celem działalności jest rozwijanie sportowych zainteresowań dzieci i młodzieży gminy Kórnik, wszechstronny rozwój fizyczny, wdrażanie do sportowego stylu życia oraz popularyzacja wioślarstwa. Trenerami klubowymi są: Małgorzata Iszkuło od początku istnienia oraz od 2013 roku Piotr Abrahamczyk.

W ciągu trzynastu lat istnienia, w klubie trenowało ponad trzystu młodych wioślarzy. Dzisiaj w kórnickim klubie trenuje kilkanaście zawodniczek i zawodników w  kategorii młodzików, którzy mają do dyspozycji kilka łodzi: jedynki oraz po jednej dwójce i czwórce. Na przystani nad jeziorem Kórnickim klub posiada blaszany garaż, w którym przechowywany jest sprzęt. Jest też motorówka która jest potrzebna podczas treningów wioślarzy. Klub posiada także ergometr wioślarski. 

Młodzież kórnickiego UKS regularnie startuje we wszystkich najważniejszych imprezach – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, mistrzostwach miasta Poznania czy mistrzostwach na ergometrach. Zdobyte punkty pozwoliły zaistnieć klubowi w ogólnopolskiej klasyfikacji sportu młodzieżowego. Najlepsi zawodnicy trafiają do Posnanii RBW. Julia Huzarek, Karolina Zawada, Zofia Suszka, Marcin Sobieraj czy Michał Suszka to dzisiaj czołowi zawodnicy kraju, mający też za sobą występy w imprezach międzynarodowych.W Kórniku rosną już ich następcy, a wioślarstwo szczególnie upodobały sobie dziewczęta.


Dane kontaktowe

UKS „DWÓJKA KÓRNIK”
Szkoła Podstawowa Nr 2
ul. Armii Krajowej 11
62 – 035 Kórnik
tel./fax 61-81-70-470
http://www.uksdwojka.pl/
e-mail: zurcium@wp.pl