Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka Kórnik”

Historia klubu

W wielkopolskim wioślarstwie to jedyny Uczniowski Klub Sportowy. Jego historia też nie jest jeszcze tak długa jak innych wioślarskich klubów regionu, liczących ponad sto lat. UKS Dwójka Kórnik, rozpoczął bowiem działalność w 2004 roku.

Klub powstał z inicjatywy byłej zawodniczki wioślarstwa Małgorzaty Iszkuło, trenerów Posnanii RBW Przemysława Abrahamczyka i Roberta Skotarczaka, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku – Ireny Kaczmarek i Zofii Talarczyk, a także burmistrza gminy Jerzego Lechnerowskiego. Od początku zaangażowany w działalność UKS jest Leszek Książek, sekretarz gminy i jednocześnie prezes klubu. Celem działalności jest rozwijanie sportowych zainteresowań dzieci i młodzieży gminy Kórnik, wszechstronny rozwój fizyczny, wdrażanie do sportowego stylu życia oraz popularyzacja wioślarstwa. Trenerami klubowymi są: Małgorzata Iszkuło od początku istnienia oraz od 2013 roku Piotr Abrahamczyk.

W ciągu trzynastu lat istnienia, w klubie trenowało ponad trzystu młodych wioślarzy. Dzisiaj w kórnickim klubie trenuje kilkanaście zawodniczek i zawodników w  kategorii młodzików, którzy mają do dyspozycji kilka łodzi: jedynki oraz po jednej dwójce i czwórce. Na przystani nad jeziorem Kórnickim klub posiada blaszany garaż, w którym przechowywany jest sprzęt. Jest też motorówka która jest potrzebna podczas treningów wioślarzy. Klub posiada także ergometr wioślarski. 

Młodzież kórnickiego UKS regularnie startuje we wszystkich najważniejszych imprezach – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, mistrzostwach miasta Poznania czy mistrzostwach na ergometrach. Zdobyte punkty pozwoliły zaistnieć klubowi w ogólnopolskiej klasyfikacji sportu młodzieżowego. Najlepsi zawodnicy trafiają do Posnanii RBW.

W 2023 roku świetnie spisała się kórnicka czwórka dziewcząt, która wywalczyła złoty medal podczas MP: Antonina Rymerska, Aleksandra Skotarczak, Małgorzata Orłowska i Hanna Nowicka. W Kórniku rosną więc młodzi zawodnicy, a wioślarstwo szczególnie upodobały sobie dziewczęta. Nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości w klubie pojawia się też chłopcy.


Dane kontaktowe

UKS „DWÓJKA KÓRNIK”
Szkoła Podstawowa Nr 2
ul. Armii Krajowej 11
62 – 035 Kórnik
tel./fax 61-81-70-470
http://www.uksdwojka.pl/
e-mail: zurcium@wp.pl