Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie

Historia klubu

Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie powstało w 1894 r. i od pierwszego dnia swego istnienia było zawsze związane z Kaliszem.

Już w latach 1910-1914 czwórka KTW zwycięża na regatach o Pierwsze Wiosło Królestwa Polskiego. Z inicjatywy kaliszan powstaje w 1919 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, jako pierwsza w Polsce organizacja o zasięgu ogólnopolskim, a Prezes i założyciel KTW Józef Radwan, zostaje jego pierwszym i długoletnim Prezesem.

Wioślarstwo staje się najpopularniejszą dyscypliną sportową w Kaliszu. Wspaniały rozwój przerywa wybuch wojny. Członkowie KTW często z narażeniem życia, ukrywają majątek i pamiątki towarzystwa. Pozwala to już w marcu 1945 roku wznowić regularne treningi, aby w sierpniu zwyciężyć w ósemce na Mistrzostwach Polski.

Lata następne to wiele tytułów mistrzowskich zdobywanych w różnych konkurencjach, a także wiele osad i zawodników reprezentujących Polskę na imprezach sportowych najwyższej rangi. KTW wychowuje dwóch olimpijczyków w sekcji wioślarskiej. W 1962 roku rozszerza swą działalność o sekcję kajakową, która szybko staje się kontynuatorem sportowej tradycji wychowując olimpijczyka oraz wielu mistrzów i reprezentantów kraju.

Jest jednym z nielicznych Klubów w Polsce, które posiada trzy duże obiekty sportowe: Przystań Letnią, która mieści się w Kaliszu przy Wale Piastowskim, Przystań zimową w Parku Ludowym oraz Przystań sportową, która znajduje się nad pięknym zalewem rzeki Pokrzywnicy w Szałem.


Dane kontaktowe

Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie
ul. Park Miejski 2, 62-800 Kalisz,
tel. /062/ 757 46 69
www.ktw.kalisz.pl
e-mail: ktw.kalisz@neostrada.pl