AZS AWF Poznań

Historia klubu

Wielosekcyjny klub AZS AWF Poznań powstał w 1975 roku, a sekcja wioślarska jest kontynuatorem działalności klubu AZS Poznań, który powstał w listopadzie 1919 roku. Po odzyskaniu niepodległości i powstaniu Uniwersytetu Poznańskiego, to sekcja wioślarska była jedną z pierwszych w strukturach powołanego AZS.

Zawodnicy sekcji wioślarskiej od lat należą do krajowej czołówki. Wśród wychowanków są olimpijczycy: Piotr Tobolski (Moskwa 1980), Jarosław Janowski (Barcelona 1992) – dzisiaj prezes Klubu Uczelnianego AZS AWF Poznań, Michał Wojciechowski (Sydney 2000), Adam Wojciechowski (Ateny 2004), Patryk Brzeziński (Pekin 2008), którzy z powodzeniem startowali również w mistrzostwach świata i Europy. Ponadto w światowym czempionacie różnych kategorii wiekowych startowali: Przemysław Mieszkowski, Aleksandra Dzierzkowska, Barbara Szkudlarska, Dariusz Szymendera, Ryszard Szymendera, Karol Ratkowski, Weronika Buszczak, Marta Konieczka, Bartosz Szczyrba, Artur Chojnowski, Patryk Majewski, Michał Ratajczak, Daria Filary, Wiktor Chabel.

Warto dodać, że to właśnie w AZS AWF Poznań przez wiele lat pracował szkoleniowiec Aleksander Wojciechowski, który do dzisiaj współpracuje z klubem. Wojciechowski to twórca sukcesów wioślarskiej czwórki podwójnej – mistrzów olimpijskich z Pekinu 2008 oraz czterokrotnych mistrzów świata (2005, 2006, 2007, 2009).

Sekcja wioślarska AZS AWF Poznań od lat funkcjonuje bez własnej przystani, która spłonęła na początku lat 90-tych XX wieku. Zawodnicy w okresie od połowy marca do końca października trenują na Torze Regatowym Malta. Natomiast w okresie zimowym zajęcia treningowe odbywają się w Centrum Rekreacji AWF przy Drodze Dębińskiej oraz w przystani zaprzyjaźnionego klubu Posnania RBW.

Niestety, na przełomie wieków sekcja wioślarska AZS AWF mocno podupadła. Ale na od czterech lat młodzi zawodnicy AWF znowu dość mocno zapisują się na wioślarskiej mapie Polski. Z młodzieżą pracuje trener Błażej Kamola, a w klubie trenuje ponad 20 zawodniczek i zawodników. Azetesiacy z sukcesami startowali już nie tylko w imprezach krajowych, ale też zagranicznych. W tej grupie najmocniejsi są: Michał Kulecki, Bartłomiej Mrozek, Jakub Niedzielski, Szymon Mikołajczak, Przemysław Wanat, Krzysztof Wojtyś, Krzysztof Jagodziński, Cezary Litka, Krzysztof Bielak oraz siostry bliźniaczki Victoria i Emily Pusch. Młodzież AZS AWF skutecznie puka do drzwi kadr narodowych.

 

http://azs.awf.poznan.pl/index.php/wiosloarstwo