Klub Wioślarski z roku 1904

Historia klubu

28 kwietnia 1904 roku odbyło się formalne zebranie inauguracyjne, na którym powołano  klub wioślarski pod nazwą – Klub Wioślarski w Poznaniu. Pierwszym prezesem był Maciej Wierzbiński. Potem prezesem został hrabia Maciej Mielżyński. Założycielami klubu byli szanowani obywatele Poznania i Wielkopolski.

Jeszcze jesienią 1904 roku wzniesiono nad Wartą za Bramą Dębińską przy ulicy Rzecznej 4, na pięknej łące obramowanej topolami, w bardzo dogodnym położeniu, skromny „szałas” będący pierwszą siedzibą KW-04. W następnych latach klubowi wioślarze brali udział w wielu zawodach oraz spływach. Tuż przed wybuchem I wojny światowej klub posiadał: 2 czwórki wyścigowe, 4 czwórki klepkowe, 3 dwójki klepkowe podwójne, 2 dwójki klepkowe na długie wiosła i 4 jedynki klepkowe. W 1918 roku większość członków klubu, którzy wrócili z I wojny światowej, wzięła udział w powstaniu wielkopolskim. Po zwycięstwie powstania przystań znów ożyła. Wyboru nowego zarządu dokonano 28 marca 1919 roku, a prezesem został Władysław Kontrowicz.

Z inicjatywy członków KW-04 w grudniu 1919 roku powołano w Poznaniu Polski Związek Towarzystw Wioślarskich. Pięć lat później, także z inicjatywy członków KW-04 powstał Poznański Komitet Towarzystw Wioślarskich, skupiający przedstawicieli poznańskich klubów.

Już w wolnej Polsce w 1923 roku, KW-04 jak pierwszy klub w kraju zatrudnił pierwszego zawodowego trenera z Niemiec. Szybko przyszły pierwsze, znaczące sukcesy nie tylko podczas krajowych, ale też międzynarodowych regat. Jan Krenz-Mikołajczak i Henryk Budziński to medaliści olimpijscy (pierwszy brązowy medal polskich wioseł na igrzyskach w Los Angeles 1932) oraz mistrzostw Europy w dwudziestoleciu międzywojennym, czołowe postaci polskiego wioślarstwa. 

Bardzo trudne dla klubu były lata po II wojnie światowej. W latach 1950-1956 klub przechodził reorganizację, aż wreszcie 16 grudnia 1956 roku, uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zebrania reaktywowano Klub Wioślarski z roku 1904.

W ostatnich dwóch dekadach barwy KW-04 reprezentowali m.in.: Tomasz Ratajak, Robert Michalski, Sebastian Ryś, Maciej Kurek, Mariusz Kowalczyk, Michał Ożóg, Michał Płotkowiak (dwa razy startował 2007 i 2009 w osadzie Oxford w słynnych regatach Oxford – Cambridge na Tamizie), Adam Łodygowski. Obecnie klubowi prezesuje Marek Kurek, a pod trenerską opieką Mirosława Rewersa, Sylwii Kalet i Piotra Majka pracuje spora grupa zawodniczek i zawodników. Adam Wicenciak jest obecnie reprezentantem Polski, w osadzie czwórki podwójnej. W młodszych kategoriach wiekowych dobre rezultaty osiągają i należą do czołówki: Mateusz Świętek, Damian Rewers, Jan Janasik, Dawid Pieniak. Wśród kobiet Magdalena Świętek i Aleksandra Manikowska, to także reprezentantki kraju. W niedalekiej przyszłości wszyscy oni mogą mocno zapukać do seniorskiej kadry biało-czerwonych.


Dane kontaktowe

Klub Wioślarski z Roku 1904
ul.Piastowska 40
61-556 Poznań
tel. 696 055 559 lub 883 053 003
www.facebook.com/kw04poz
e-mail: pawel.mermela@gmail.com