Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie

Historia klubu

To najstarszy klub wioślarski w Wielkopolsce i jeden z najstarszych w Polsce. To jednocześnie najstarsze stowarzyszenie sportowe miasta Kalisza. Klub został zarejestrowany w 1894 roku jako filia Cesarskiego Towarzystwa Ratowania Tonących. Jako Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie działa od 1907 roku. Twórcą klubu był Józef Radwan, który był też pierwszym prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, który powstał w 1919 roku w Poznaniu.

W maju 1921 roku Kalisz odwiedził marszałek Józef Piłsudski, ówczesny Naczelnik Rzeczpospolitej Polskiej, młodego państwa, które po 123 latach odzyskało niepodległość. Piłsudski podczas tej wizyty odznaczył wielu wioślarzy KTW za czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, a potem przepłynął łodzią po rzece Prośnie.

Największe sukcesy wioślarze KTW notowali w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, kiedy trenerem był Władysław Żyto. Wtedy sportową karierę zaczynali późniejsi mistrzowie kraju Kazimierz Naskręcki (olimpijczyk z Tokio) oraz Ryszard Rasztar. Obaj reprezentowali Polskę w ME w Poznaniu 1958, gdzie w czwórce ze sternikiem zajęli 5. miejsce.

Obecnie w kaliskim klubie trenuje kilkadziesiąt dziewcząt i chłopców, głównie w młodszych kategoriach wiekowych: młodzikach, juniorach młodszych i juniorach. Z kaliskimi wioślarzami pracują trenerzy: Małgorzata Gralak, Mateusz Trzmiel oraz Robert Rakowski, a prezesem KTW od wielu lat jest Lech Burchard.

Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie to jedyny klub w Polsce posiadający trzy przystanie: letnią przy Wale Piastowskim i zimową w Parku Ludowym nad rzeką Prosną oraz sportową nad zalewem rzeki Pokrzywnicy w Szałem koło Kalisza.


Dane kontaktowe

Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie
ul. Park Miejski 2, 62-800 Kalisz,
tel. /062/ 757 46 69
www.ktw.kalisz.pl
e-mail: ktw.kalisz@neostrada.pl