Historia klubu
Wszystko zaczęło się od kółka wioślarskiego w 1887 roku. Potem klub został zarejestrowany w 1894 roku jak filia Cesarskiego Towarzystwa Ratowania Tonących. I wreszcie Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie (pod tą nazwą od 1907 roku). KTW Kalisz to najstarsze stowarzyszenie sportowe tego miasta, najstarszy klub wioślarski w Wielkopolsce i jeden z najstarszych w kraju. Powstanie KTW wiąże się nierozerwalnie z nazwiskiem Józefa Radwana, postaci ważnej nie tylko dla klubu, ale też samego Kalisza na przełomie XIX i XX wieku. To Józef Radwan był też pierwszym prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, który powstał w 1919 roku.
Obecnie w kaliskim klubie trenuje kilkadziesiąt dziewcząt i chłopców, głównie w młodszych kategoriach wiekowych: młodzikach, juniorach młodszych i juniorach. Wioślarze mają odpowiednie warunki do treningów, bo KTW posiada trzy przystanie: letnią przy Wale Piastowskim, zimową w Parku Ludowym oraz sportową nad zalewem rzeki Pokrzywnicy w Szałem. Przystań w parku miejskim zaczęła działać w maju 1913 roku. W 1934 roku osady wioślarskie KTW zdobyły 12 pucharów w zawodach ogólnopolskich i dzięki temu klub zajął pierwsze miejsce w punktacji PZTW na najlepszy klub w Polsce.
Po drugiej wojnie światowej wioślarze KTW, w sierpniu 1945 roku wzięli udział w mistrzostwach Polski w Bydgoszczy, gdzie ósemka kaliskiego klubu wywalczyła pierwsze miejsce. Największe sukcesy wioślarze KTW notowali w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, kiedy trenerem był Władysław Żyto. Wtedy sportową karierę zaczynali późniejsi mistrzowie kraju Kazimierz Naskręcki (olimpijczyk z Tokio) oraz Ryszard Rasztar. Obaj reprezentowali Polskę w ME w Poznaniu 1958, gdzie w czwórce ze sternikiem zajęli 5. Miejsce.
Obecnie prezesem KTW jest Lech Burchard, a z kaliskimi wioślarzami pracuje trójka trenerów: Małgorzata Gralak, Mateusz Trzmiel oraz Anna Kliber. W Kaliszu młodzież garnie się do wioślarstwa podczas naborów organizowanych w szkołach. Młodzi kaliszanie z powodzeniem rywalizują w konfrontacji z czołówką wielkopolską i krajowa, szczególnie w młodszych kategoriach wiekowych. Potem wiele zawodniczek i zawodników, kończąc naukę w Kaliszu przenosi się do innych klubów i miast. Głównie do ośrodków, gdzie istnieją Szkoły Mistrzostwa Sportowego (Poznań, Płock). Takim przykładem jest Aleksandra Manikowska, wychowanka KTW, która trenuje w KW-04 Poznań. A najlepszą obecnie kaliską zawodniczką jest Magdalena Sochocka, która trafiła do kadry Polski juniorek.
W Szałem co roku w czerwcu odbywają się mistrzostwa Wielkopolski w młodszych kategoriach wiekowych, a jednocześnie organizowane są międzynarodowe warsztaty wioślarskie. W listopadzie każdego roku KTW jest organizatorem mistrzostw Wielkopolski na ergometrze wioślarskim.
Dane kontaktowe
Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie
ul. Park Miejski 2, 62-800 Kalisz,
tel. /062/ 757 46 69
www.ktw.kalisz.pl
e-mail: ktw.kalisz@neostrada.pl