Towarzystwo Wioślarzy Polonia

Historia klubu

Towarzystwo Wioślarzy Polonia powstało w 1921 roku. Inicjatorem powstania Towarzystwa i zarazem jego pierwszym prezesem był Mieczysław Grzybkowski. Dzięki ofiarności i ciężkiej pracy założycieli Polonii już w niecałe dwa lata po założeniu, 14 października 1923 roku ma miejsce uroczyste otwarcie przystani przy dzisiejszej ul. Wioślarskiej 74 nad Wartą.

W latach 20-tych i 30-tych XX wieku wioślarze Polonii zdobywają trofea podczas różnego typu regat, jednak oprócz wyczynów sportowych warte odnotowania są wyprawy turystyczne, które wiele razy odbywali wioślarze Polonii. W 1927 toku miała miejsce największa w historii Towarzystwa, a przypuszczalnie również wioślarstwa polskiego, wyprawa braci Adama i Bogdana Czamańskich z Poznania do Morza Czarnego i z powrotem. Eskapada trwała 3 miesiące a długość trasy wyniosła 6 tysięcy kilometrów!

W czasie II wojny światowej sprzęt oraz budynek przystani zostały kompletnie zdewastowane. Tylko dzięki ofiarności członków budynek mógł na nowo pełnić swoją rolę. Lata 50-te to trudny okres w dziejach Towarzystwa, nazwę Polonia zastępuje Spójnia a pięć lat później następuje połączenie z klubem KW-04 jako sekcja wioślarska klubu sportowego Sparta. Stan ten utrzymuje się do roku 1956 kiedy to Polonia odzyskuje swoją nazwę.

W kolejnych latach następuje rozkwit Towarzystwa. Zawodnicy Polonii zdobywają liczne tytuły mistrzów Polski, wielu jej zawodników reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej. W 1980 roku wioślarze Polonii Grzegorz Nowak i Adam Tomasiak zdobyli brązowy medal olimpijski podczas igrzysk w Moskwie. Przed długie lata był to jedyny w powojennej historii poznańskiego wioślarstwa medal igrzysk.

Po wielu „chudych” latach na przełomie XX i XXI wieku, od 2012 roku w klubie pracuje dwóch młodych szkoleniowców Jacek Knopik i Maciej Kobyliński. Obaj starają się odbudować świetność klubu i mają duże wsparcie ze strony prezesa Włodzimierza Adamiaka oraz innych członków zarządu klubu – Michała Kasprzyka, Romulada Rakowskiego, Szymona Rakowskiego i Mirosława Kozaka.


Dane kontaktowe

POLONIA
ul. Wioślarska 74
61-136 Poznań
tel.: 695 222 239
http://polonia.poznan.pl/
e-mail: klub@polonia.poznan.pl