Posnania RBW

Historia klubu

Sekcja wioślarska Posnanii powstała w styczniu 1956 roku (sam klub został założony w 1907 roku), a jej inicjatorami byli ludzie środowiska tej dyscypliny: Mieczysław Tuliszka (został pierwszym trenerem), Roger Verey oraz Tadeusz Czerwiński. W 1959 roku oddano do użytku przystań sportów wodnych nad Wartą.

Dobre warunki do uprawiania dyscypliny sprawiły, że wioślarze Posnanii w kolejnych latach stali się czołowymi zawodnikami naszego kraju. Od wiosny 2014 roku wioślarze mają do dyspozycji zmodernizowaną i świetnie wyposażoną przystań wodną nad Wartą przy ul. Wioślarskiej 72. Znajdują się w niej m.in: sala treningowa z ergometrami wioślarskimi, siłownia oraz basen wioślarski – jedyny taki w poznańskich klubach.

Wysoką pozycję sportową Posnanii, nie tylko na krajowych akwenach, budowali wioślarscy wychowankowie klubu – poczynając od juniorów przez młodzieżowców do seniorów. Trenerskimi weteranami Posnanii są obecnie Przemysław i Mariola Abrahamczykowie, wychowawcy wielu pokoleń zawodniczek i zawodników. W ostatnich latach znakomite wyniki osiągają trenerzy Maciej Hoffmann i Maciej Kurek oraz Piotr Abrahamczyk. Prezesem sekcji wioślarskiej Posnanii RBW od lat jest były wioślarz Paweł Szczepaniak, który do dzisiaj pływa w kategorii weteranów.

Wioślarze Posnanii startowali z powodzeniem w narodowych barwach w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy we wszystkich kategoriach wiekowych. W igrzyskach wzięły udział panie: Bogusława Kozłowska-Tomasiak (Montreal 1976, Moskwa 1980), Mariola Abrahamczyk (Moskwa 1980), Ilona Mokronowska (Sydney 2000, Ateny 2004), Elżbieta Kuncewicz (Sydney 2000) i Magdalena Kemnitz (Ateny 2004).

Natomiast w 2016 roku w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, Wiktor Chabel zajął 4. miejsce w czwórkach podwójnych. Trudno policzyć medale, jakie wywalczyli wioślarze Posnanii na akwenach międzynarodowych i krajowych, ale jest ich ponad dwieście.

W 2023 roku wioślarze Posnanii z doskonałym skutkiem reprezentowali biało-czerwone barwy w różnych kategoriach wiekowych, jak choćby Igor Czekanowicz, Barbara Jęchorek, Cezary Litka, Gabriela Stefaniak, Szymon Tomiak, Patryk Wojtalak, którzy wywalczyli medale młodzieżowych mistrzostw Europy.


Dane kontaktowe

POSNANIA
ul. Wioślarska 72
61-136 Poznań
tel. 61 877 05 85
http://www.posnania-rbw.pl/