Posnania RBW

Historia klubu

Klub Sportowy Posnania został założony w maju 1907 roku przez grupę polskiej młodzieży. Początkowo jako klub piłkarski występował pod nazwą Normania. Pierwszym prezesem był Stanisław Pilaczyński, a jednym z najbardziej aktywnych inicjatorów powstania Klubu był Piotr Pacierzyński.

W roku 1912 klub zmienił nazwę na Posnania i przyjął biało-czerwone barwy, a znaczek klubowy nawiązywał do herbu miasta Poznania. Po II wojnie światowej, już od 24 maja 1945 roku, wznowiono działalność klubu. Niestety brak własnych obiektów nie pozwolił na rozwinięcie działalności i po reorganizacji sportu w 1949 roku nastąpił upadek znaczenia Posnanii na sportowej mapie Polski. Powołanie Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy Start dało kolejną szansę na rozwijanie działalności. 9 maja 1957 roku zgromadzenie członków koła Start jednomyślnie uchwaliło przejęcie tradycji Posnanii i nazwy Spółdzielczo-Rzemieślniczy KS Start-Posnania.

Sekcja wioślarska Posnanii powstała w styczniu 1956 roku. Inicjatorami powołania sekcji byli: Mieczysław Tuliszka, Roger Verey oraz Tadeusz Czerwiński. Pierwszym szkoleniowcem był Mieczysław Tuliszka. W 1959 roku oddano do użytku przystań sportów wodnych nad Wartą, z której korzystali nie tylko wioślarze, ale też kajakarze oraz motorowodniacy.  Dobre warunki do uprawiania dyscypliny sprawiły, że wioślarze Posnanii w kolejnych latach stali się czołowymi zawodnikami naszego kraju. Od 1975 roku rozbudowywano letnią bazę szkoleniową w Łężeczkach nad jeziorem Chrzypskim. Kolejny przełom nastąpił po 1989 roku, kiedy Posnania stała się jednostką samodzielną, działającą ze środków wypracowanych przez siebie oraz zadań zleconych administracji państwowej i samorządowej. Od maja 2006 roku sekcja wioślarska nosi nazwę Posnania RBW. Właściciel firmy RBW Paweł Szczepaniak (były wioślarz) jest prezesem sekcji do dzisiaj. Od wiosny 2014 roku wioślarze mają do dyspozycji zmodernizowaną i świetnie wyposażoną przystań wodną nad Wartą (znajduje się w niej m.in. basen wioślarski).

Wysoką pozycję sportową Posnanii, nie tylko na krajowych akwenach, budowali wioślarscy wychowankowie klubu ‑ poczynając od juniorów przez młodzieżowców do seniorów. Trenerskimi weteranami Posnanii są obecnie Przemysław i Mariola Abrahamczykowie, wychowawcy wielu pokoleń zawodniczek i zawodników. W ostatnich latach znakomite wyniki osiągają trenerzy Maciej Hoffmann i Maciej Kurek oraz Piotr Abrahamczyk. Wioślarze Posnanii startowali z powodzeniem w narodowych barwach w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy we wszystkich kategoriach wiekowych. W igrzyskach wzięły udział panie: Bogusława Kozłowska-Tomasiak, Mariola Abrahamczyk, Ilona Mokronowska, Elżbieta Kuncewicz i Magdalena Kemnitz, a w 2016 roku w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, Wiktor Chabel zajął 4. miejsce w czwórkach podwójnych. Trudno policzyć medale, jakie wywalczyli wioślarze Posnanii na akwenach międzynarodowych i krajowych, ale jest ich ponad dwieście. 


Dane kontaktowe

POSNANIA
ul. Wioślarska 72
61-136 Poznań
tel. 61 877 05 85
http://www.posnania-rbw.pl/