Towarzystwo Wioślarzy Polonia

Historia klubu

Niewątpliwym atutem Towarzystwa Wioślarzy Polonia, jest miejsce przystani przy dzisiejszej ul. Wioślarskiej 74. Siedziba klubu to unikatowy architektonicznie budynek z 1923 roku z charakterystyczną wieżą (klub powstał w 1921 roku) oraz bezpośrednia bliskość bulwaru nadwarciańskiego i rzeki Warty.

Od początku istnienia klubu wioślarze Polonii zdobywali trofea podczas różnego rodzaju regat, ale też zaliczyli wiele wypraw turystycznych.  W 1927 roku miała miejsce największa w historii Towarzystwa, a przypuszczalnie również wioślarstwa polskiego, wyprawa braci Adama i Bogdana Czamańskich z Poznania do Morza Czarnego i z powrotem. Eskapada trwała 3 miesiące, a długość trasy wyniosła 6 tysięcy kilometrów!

Znakomite wyniki sportowe przyszły w Polonii w latach 70-tych XX wieku. Wtedy zawodnicy towarzystwa zdobyli liczne tytuły mistrzów Polski. Wioślarze Polonii z powodzeniem reprezentowali także Polskę na arenie międzynarodowej. W 1978 roku wioślarze Polonii Grzegorz Nowak i Adam Tomasiak wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata w dwójkach ze sternikiem w Karapiro w Nowej Zelandii. W 1980 roku Nowak i Tomasiak, startujący w czwórce ze sternikiem, zdobyli brązowy medal olimpijski podczas igrzysk w Moskwie. Przed długie lata był to jedyny w powojennej historii poznańskiego wioślarstwa medal olimpijski.

Po wielu „chudych” latach na przełomie XX i XXI wieku, od 2012 roku w klubie starają się odbudować sportową świetność klubu. W klubie trenuje spora grupa najmłodszych adeptów wioślarstwa, pod trenerską opieką Jacka Knopika, Piotra Wleklińskiego i Szymona Wleklińskiego. Szkoleniowcy mają wsparcie ze strony obecnej prezeski Anny Kalinowskiej oraz innych członków zarządu klubu – Michała Kasprzyka, Szymona Rakowskiego, Macieja Kobylińskiego, Joanny Wleklińskiej i Emilii Kalinowskiego. W Polonii w ostatnim czasie gruntownie zmodernizowano część nadzwyczaj ciekawej przystani wodnej nad Wartą.


Dane kontaktowe

POLONIA
ul. Wioślarska 74
61-136 Poznań
tel.: 695 222 239
http://polonia.poznan.pl/
e-mail: klub@polonia.poznan.pl