Najciekawsze tory wioślarskie

Wioślarski sezon 2021 wrócił do dawnego rytmu, a zawodnicy spotykają się na kolejnych mistrzowskich imprezach. Areną ich zmagań są malowniczo położone tory, wśród których nie brakuje polskich. Sprawdź gdzie ścigali się i będą ścigać się wkrótce najlepsi zawodnicy i zawodniczki kraju, Europy i świata.

Varese, czyli przedgórze Alp

Jednym z piękniej położonych torów regatowych w Europie jest ten umiejscowiony we włoskim Varese w malowniczym regionie Lombardii. Tor znajduje na naturalnym zbiorniku na przedgórzu Alp. Lokalizacja ta jest doceniana przez zawodników. Dlaczego? Główną cechą jeziora Varese jest jego wielkość, która pozwala sportowcom na wiosłowanie przez prawie 9 km bez konieczności skręcania, próżno też szukać tu innych łodzi, które mogłyby przeszkodzić, a wiatr jest bardzo łagodny. Jak dotąd w Varese gościły Mistrzostwa Europy (dwukrotnie), Mistrzostwa Świata Masters czy zawody Pucharu Świata. Po przyznaniu Pucharu Świata w 2016, lokalne władze rozpoczęły duży program inwestycyjny w celu rozbudowy infrastruktury. Nowy budynek o powierzchni ponad 1000 m2, został zbudowany w latach 2017-2019, regularnie wykorzystywany jest również jako Centrum Szkoleniowe dla wioślarzy. W kwietniu odbyły się tu Mistrzostwa Europy oraz kwalifikacje olimpijskie, a w przyszłym roku zawitają tu Mistrzostwa Świata seniorów.

 

Jezioro Jarun, czyli Morze Zagrzebia

Wioślarze z chęcią przybywają również do Zagrzebia, gdzie rywalizują na sztucznym zbiorniku. Jezioro Jarun wraz z terenem sportowym i rekreacyjnym znajduje się zaledwie 7 km od centrum stolicy Chorwacji. Kompleks składa się z toru regatowego o długości 2250 m i dwóch jezior – Veliko i Malo (Wielkiego i Małego) oraz sześciu wysp. Kompleks został zbudowany i otwarty w 1987 roku, kiedy Zagrzeb był gospodarzem Światowych Igrzysk Studenckich. Stolica Chorwacji regularnie gości najlepszych wioślarzy w ramach Pucharu Świata, jak w tym sezonie na przełomie kwietnia i maja, gdy rozpoczynał się tu międzynarodowy sezon.

 

Tokio – rywalizacja przy słynnym moście

Tegoroczna rywalizacja o medale olimpijskie odbywać się będzie w Zatoce Tokijskiej, w tle zaś widocznym będzie słynny most będący bramą do stolicy Japonii. Tor w Tokio to jeden z najmłodszych obiektów na świecie, zaaranżowany przez lokalne władze w 2019 roku. Wzdłuż toru znajduje się 2 tys. miejsc siedzących, ale w razie potrzeby infrastrukturę można rozszerzyć do aż 14 tys. Jest to jedyny w Japonii tor spełniający wymogi FISA, stąd władze liczą, że imprezy wioślarskie częściej będą gościć w Kraju Kwitnącej Wiśni, tym samym popularyzując ten sport.

 

Bled – ulubiony tor Wiktora Chabla

– Myślę, że najpiękniej położonym torem regatowym jest Bled. W tym słoweńskim jeziorze woda jest błękitna, a na środku znajduje się malowniczo położona wysepka. Magiczne miejsce! Efekt potęgują góry, które otaczają jezioro – mówi Wiktor Chabel, znany poznański wioślarz, który szykuje formę na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Rzeczywiście jezioro może zrobić wrażenie – leży u podnóża Alp Julijskich, 45 km od granicy z Austrią i Włochami. Jezioro jest tak wtopione w okolicę, że jego długość to dokładnie 2120 m, co pozwala rozegrać zawody wioślarskie. Ponadto na linii startu nie brakuje kawiarni i hoteli, co zawsze wpływa na frekwencję. Na torze regatowym jeziora Bled rozegrano wioślarskie Mistrzostwa Świata aż czterokrotnie! We wrześniu odbędą się tu zawody masters, natomiast w 2023 – Mistrzostwa Europy seniorów.

 

Poznań – tor regatowy w samym centrum

Tor Regatowy Malta może poszczycić się już kilkudziesięcioletnią tradycją. Miasto Poznań stale dba o rozwój infrastruktury nad Maltą. Przed zeszłorocznymi Mistrzostwami Europy przeprowadzono prace modernizacyjne wieży sędziowskiej oraz budynku multimedialnego. Wyremontowano wszystkie kondygnacje wieży, dach i elewację. W planach jest remont hangarów oraz poszerzenie toru regatowego.

– Niewiele jest obiektów tak doskonale położonych pod kątem logistycznym jak Tor Regatowy Malta. Zaledwie 12 kilometrów od Portu Lotniczego Ławica oraz 5 km do Starego Rynku – te nieznaczne odległości od kluczowych miejsc znacznie ułatwiają komunikację i pozwalają zawodnikom zobaczyć miasto – mówi Aleksander Daniel, prezes Fundacji Wielkopolskie Wioślarstwo, która współorganizuje mistrzowskie imprezy wioślarskie w Poznaniu.

Poznań był dotąd gospodarzem największych wioślarskich imprez – a w przyszłym roku zagoszczą tu najlepsi zawodnicy i zawodniczki w ramach Pucharu Świata.

 

Kolejne zawody w Kruszwicy

Coraz ważniejszym ośrodkiem na wioślarskiej mapie Europy jest Kruszwica, która może pochwalić się torem wkomponowanym na naturalnym jeziorze Gopło. Długość toru to standardowo 2000 m, a głębokość akwenu od 3 do 10 m. Druga połowa roku obfitować będzie w kolejne wydarzenia rozgrywane na jeziorze Gopło. Ostatni weekend maja to Centralne Kontrolne Regaty Juniorów, 16-18 lipca zostaną tu rozegrane ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów, miesiąc później Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych – 22-25.07). Kulminacją sezonu w Kruszwicy będą ENEA Mistrzostwa Polski Seniorów (7-8.08) oraz Mistrzostwa Europy do lat 23 rozgrywane w pierwszy weekend września.